ELACTA izdales materiāli par zīdīšanu
ELACTA regulāri publicē svarīgus darba materiālus zīdīšanas konsultācijām savā žurnālā “Lactation&Breastfeeding”. LZVKA konsultanti tos iztulkoja latviešu valodā. Tu vari lejupielādēt šos izdales materiālus bez maksas.
Oriģinālus angļu valodā var atrast šeit.
Ai! – Kad krūtsgali sāp
Sievietes krūtsgali un areolas ir bagāti ar nervu galiem, kas rada to izteiktu jutīgumu. Neskatoties uz to, ka daudzas sievietes izjūt sāpes krūtsgalos zīdīšanas laikā, tai nevajadzētu būt normai. Zemāk tiek īsi aprakstīti biežākie krūtsgalu sāpju iemesli.
Jutīgi krūtsgali pirmajās dienās:
Pēc dzemdībām hormonu svārstības padara krūtsgalus vēl jutīgākus un papildus tam bērna biežā zīdīšana krūtīm rada nepierastu spiedienu. Tas viss krūtsgalus padara ļoti jutīgus. Bieži zīdīšanas pirmajās dienās sieviete izjūt īsas sāpes vai diskomfortu, kamēr bērniņš piezīžas pie krūts. Šīm sajūtām būtu jāpazūd 30 sekunžu laikā. Ja sāpes vai kairinājums ir lielāks, nekavējoties aiciniet zīdīšanas konsultantu, lai uzlabotu satvērienu vai meklētu cēloni tādām stiprām sāpēm.
Sāpīgu krūtsgalu aprūpe
Sāpīgi krūtsgali ir viena no biežākajām zīdīšanas problēmām un dažreiz mēdz būt par iemeslu priekšlaicīgai zīdīšanas pārtraukšanai. Ātra un sekmīga krūtsgalu dziedēšana pasargā no turpmākām problēmām – no brūces infekcijas līdz krūts iekaisumam (mastītam), sastrutojumam (abscesam) un no priekšlaicīgas zīdīšanas izbeigšanas. Lai dzīšanas process būtu ātrāks un efektīvāks, vispirms jānosaka un jānovērš problēmas cēloņi.
Krūtsgalu aizsargi
Izlasiet sekojošo informāciju rūpīgi pirms uzsākat krūšu aizsargu lietošanu. Lai samazinātu risku grūtībām saistītām ar krūts zīdīšanu, aicinām jau sākotnēji vērsties pie pieredzējuša un zinoša krūts zīdīšanas speciālista. Lai gūtu situācijas uzlabojumus ilgtermiņā, būtiski ir sekot līdzi mazuļa mutītes satvērienam pie krūts, zīdīšanas pozīcijai, zīdīšanas biežumam un citām lietām. Krūtsgalu aizsargus iesakām lietot, ja tos ieteicis pieredzējis zīdīšanas konsultants. Pretējā gadījumā krūtsgalu aizsargu lietošanas rezultāts var būt neatrisinātas zīdīšanas problēmas, kas situāciju tikai pasliktina un var radīt jaunus sarežģījumus.
Svara pieaugums
Mazuļi atšķiras viens no otra, tas attiecas arī uz augšanas ātrumu. Tomēr svara pieauguma grafisks attēlojums ir vienkāršs un efektīvs veids, lai redzētu, vai svara pieaugums atbilst bērna vecumam un ļautu zīdīšanas konsultantam novērtēt, vai ieteikumi un veiktie pasākumi bijuši piemēroti.
Pirmkārt, vecāki, bez panikas! Vienas svēršanas rezultāts ir tikai viens rādītājs, to var ietekmēt daudzi faktori.
Katrai lāsei ir nozīme – mātes piena atslaukšana
Mātes piena atslaukšanas pumpji ir medicīniskas ierīces, kas palīdz nodot mātes (vai donora) pienu mazuļiem, kas nav spējīgi to izēst no krūts vispār vai nespēj izēst pietiekami. Kā ar jebkuru ierīci, ir svarīgi to izvēlēties un lietot pareizi, lai sasniegtu labāko rezultātu un, pats būtiskākais, lai sev nekaitētu. Gala rezultātā, pie zīdīšanas, kas ir nostabilizējusies, piena pumpis nav vajadzīgs.
Mammas uzturs zīdīšanas laikā
Zīdīšana ir specifiska un cieši saistīta ar zīdītāja sugas īpatnībām. Spēja zīdīt ir dabisks grūtniecības rezultāts un mammas piens ir visveselīgākais zīdaiņu uztura avots. Daba visu ir ideāli sakārtojusi – mammas ķermenis nodrošina visu nepieciešamo mazulim arī pēc dzemdībām.
Baušļi un aizliegumi jeb ko drīkst un ko nē?
Mazuļa vadīta piebarošana
Mazuļa vadīta piebarošana ir loģisks, vienkāršs un baudāms veids, kā palīdzēt mazulim pievienoties ģimenes ēdienreizēm.
Kas ir mazuļa vadīta piebarošana?
Mazuļa vadīta piebarošana ir veids, kā ieviest mazuļa ēdienkartē pārtikas produktus, ļaujot bērnam ēst pašam – bez vajadzības dot biezenīšus ar karotīti. Mazulis ēdienreizes laikā sēž kopā ar ģimeni un, kad ir gatavs, iesaistās ēdienreizē, sākumā ēdot ar rokām, vēlāk – ar galda piederumiem.
Mazuļa vadīta piebarošana:
- ļauj mazuļiem iepazīt ēdienu garšas, tekstūras, krāsas un smaržas,
- veicina neatkarību un pārliecību par savām prasmēm,
- attīsta roku-acu koordināciju un košļāšanas prasmes,
- samazina iespēju, ka mazulis kļūs par izvēlīgu ēdāju un ēdienreizes būs cīniņš.
Visi veselie mazuļi var sākt ēst paši no aptuveni sešu mēnešu vecuma. Viņiem tikai jādod šāda iespēja.
Zīdīt tik ilgi, cik vien mēs to vēlamies
Tu zīdīji 9; 12; 15 mēnešus vai pat vairākus gadus? Tev un bērniņam zīdīšana ir priekpilns process? Apsveicam!
Zīdīšana ir mammas un bērniņa īpašās saiknes daļa. Lēmumu zīdīt vai nezīdīt, vai kad pārtraukt zīdīt, ideālā gadījumā, pieņem māte un bērns kopā. Iespējams, ka Tev jau ir nācies aizstāvēties vai arī esi jutusies nelāgi, saskaroties ar atsevišķiem viedokļiem par un ap zīdīšanu.
Tēvi un zīdīšana
Tēvi kā vārtsargi zīdīšanas un bērna attīstības veicināšanai. Intervija: Alenka Benedik
Kā Tu kā tētis vari atbalstīt zīdīšanu
Izglīto sevi kopā ar savu otro pusi par zīdīšanu un ikdienas dzīvi kopā ar zīdaini. Zīdīšana ir izzināšanas process, kas sākumā šķiet neveikls un izaicinošs, bet tas ātri mainās.
Zīdīšanas izaicinājumus vairumā gadījumu var pārvarēt konsultējoties ar jomas profesionāli (tulkotāja piezīme – zīdīšanas konsultantu). Būtu labi jau grūtniecības laikā kopā ar partneri atrast zinošus speciālistus.
Zīdīšanas pozas
Pareiza pozicionēšana pie krūts ir īpaši svarīga, uzsākot zīdīšanu, lai zīdīšanas pieredze būtu patīkama abiem – mammai un bērniņam. Vidēji zīdainis vēlas zīst krūti 8-12 reizes 24 stundu laikā, zīšanas ilgums var būt dažāds. Esiet gatava pavadīt vairākas stundas dienā zīdot.
Kamēr zīdīšana nostabilizējas, svarīgi atrast ērtu pozu, lai Jūs zīdot varētu atslābināties. Arī mazulim jājūt, ka viņu tur ērtā un drošā pozā, tas palīdzēs bērniņam atslābināties un zīst bez pārlieku lielas piepūles. Komfortabla poza palīdzēs zīdainim veidot labu satvērienu, kas ir būtisks priekšnoteikums efektīvai zīdīšanai bez sāpēm.
Ne visas pozas būs noderīgas vai vēlamas katrai mammai un zīdainim. Atļaujieties paeksperimentēt. Ja nesaskaraties ar izaicinājumiem, turpiniet zīdīt tajā pozā, kas Jums šķiet vispiemērotākā. Ja nākas saskarties ar sāpošiem krūtsgaliem vai piena sastrēgumu (laktostāzi), pozas maiņa var sniegt atvieglojumu.