Bērns nepietiekami pieņemas svarā (pēc pirmajiem mēnešiem). Cēloņi un risinājumi.
Reizēm grūts ir zīdīšanas sākums, bet tad viss atrisinās un problēmu vairs nav. Reizēm situācija ir citāda. Pirmajos mēnešos viss ir bijis labi – bērns labi ņēmies svarā, mammai nav bijis ļoti izteikta diskomforta, bet kādā brīdī bērna svara pieaugums izteikti samazinās.
Taisnības labad gan jāsaka, ka, ja pirmajos mēnešos bērns ņēmies svarā ļoti labi, svara pieauguma tempa samazināšanās ir gaidāma. Ja pirmajos mēnešos zīdīti bērni parasti pieņemas svarā 30-40 g dienā (un daži pat 50un 60g), tad trešajā un ceturtajā mēnesī svara pieaugums var palēnināties līdz 15-25g mēnesī, ja izteikti pieaug bērna aktivitāte. Sestajā un tālākajos mēnešos vēl vairāk līdz 8-16g dienā. (1) Tomēr brīžos, kad svara pieaugums kļūst lēnāks, mums jāizvērtē, kā notiek zīdīšana, lai nošķirtu tos gadījumus, kur svara pieaugums ir normāli lēnāks, jo pieaugusi bērna aktivitāte, no gadījumiem, kad viņš labprāt pieņemtos svarā vairāk, bet nespēj, jo apēd par maz.
Reizēm par nepietiekamu piena daudzumu liecina arī bērna nemierīgums, ļoti zems aktivitātes līmenis, ilgstoši zaļa kaka, reta kaka, BET… šie nav droši rādītāji, jo šāda uzvedība vai pazīmes var būt arī ļoti labi paēdušiem bērniem. Vēl viena mānīga pazīme ir mīkstākas krūtis. Ir normāli, ka trešajā mēnesī krūtis vairs nepiebriest tik izteikti, kā sākumā, pēc tā nevar vērtēt, ka piena kļuvis mazāk. Objektīvs rādītājs ir nepietiekams bērna svara pieaugums.
Kādi ir iespējamie iemesli bērna nepietiekamam svara pieaugumam un piena daudzuma samazinājumam:
- Mainās bērna zīšanas paradumi. Bērnam pārejot no reflektorām zīšanas kustībām uz apzinātām kustībām (tas notiek ap 3 mēnešu vecumu), bērni nereti sāk zīst nemierīgāk, biežāk rauties nost no krūts, izrādīt interesi par komunicēšanu ar vecākiem, bet neapmierinātību, ka jāēd. Tas ir ļoti mulsinoši vecākiem, jo bērns, kurš vēl nesen tik labi ēda, tagad šķiet kā samainīts. Līdz ar to ierasto aptuveni 2 x 15 minūšu vietā, tagad ēdienreizes ilgst 1 vai 2 x 5 minūtes, jo bērnu, šķiet, interesē viss cits, nevis ēšana. Jāpiebilst gan, ka šajā vecumposmā šāda uzvedība visbiežāk ir normāla un bērns spēj izzīst pietiekamu piena daudzumu arī šajās īsajās epizodēs. Tomēr dažreiz, tieši pateicoties šai reflektorajai pārejai uz apzinātu zīšanu, bērna ķermenī pēkšņi notrigerē kāds ierobežojums, kuru spēcīgo refleksu dēļ, pirms tam nevarēja pamanīt.
- Katrā ēdienreizē tikai viena krūts. Ja sākumā bērns ir ēdis katrā ēdienreizē abas krūtis vai pat sērijveidā – vienu, otru, atkal pirmo, atkal otro, tad tagad kādā brīdī ir sācis katrā ēdienreizē ēst tikai vienu pusi. Bieži vien tas ir pietiekami, bet reizēm pēc laika nepieciešams atgriezties pie abām krūtīm ēdienreizē.
- Grūtības ar satvērienu. Mēles saitīte. Ja bērnam vienkārši nav izveidojies labs krūts satvēriens vai viņam ir kāda anatomiska īpatnība, kas apgrūtina laba satvēriena izveidošanu (piem. mēles saitīte), tas var radīt problēmas ne tikai pašā sākumā. Ja mammai ir lēna piena padeve, tad parasti bērnam jau sākumā būs nepietiekams svara pieaugums, bet, ja mammai ir izteikts oksitocīna reflekss (piena padeve) un daudz piena, pirmajos mēnešos bērns var iztikt arī tad, ja satvēriens nav īpaši labs – piens tāpat strauji satek mutē un bērns paēdis. Krūtīm pārejot no uzkrāšanas uz piena ražošanu ēšanas laikā, bērna grūtības ar satvērienu var izraisīt nepietiekamu piena iztukšošanu un, attiecīgi, pārāk lēnu svara pieaugumu.
- Reizēm piena daudzumu var samazināt mammas lietotā hormonālā kontracepcija. Zīdošām mammām piemērotākas būtu barjermetodes vai hormonālā kontracepcija, kas satur tikai progestīnu, jo estrogēns kavē piena veidošanos. Vēl daži medikamenti, kas var samazināt piena veidošanos ir spēcīgi antihistamīni un pseidoefedrīns.
- Izmaiņas ikdienas ritmā un paradumos. Ja sākumā mamma ar bērnu dzīvojušies galvenokārt pa māju un kopā, tad bērnam kļūstot lielākam, reizēm daudz vairāk laika tiek veltīts pastaigām, darbiem vai citu ģimenes bērnu vajadzībām, nemanot samazinoties ēdienreižu skaitam. Reizēm izmaiņas ievieš bērna ietīšana naktī. Bērns labāk guļ, bet attiecīgi ir samazinājies ēdienreižu skaits. Reizēm mammas maina zīdīšanas ritmu pēc kāda speciālista ieteikuma, kas aizrādījis, ka bērns tiek zīdīts par biežu, ka naktīs „kuņģītim jāatpūšas” u.c., kā rezultātā mamma mainījusi zīdīšanu pēc pieprasījuma pret zīdīšanu noteiktos laikos.
- Svētki. Pandēmijas laikā šis kļuvis mazāk izteikts, bet agrāk konsultantu lielākais darba uzplūdums ir bijis tieši pēcsvētku laikā. Svētku laikā ir vairāk stresa mammai, ciemošanās, ciemiņi, lietas, kas jāizdara un jāpaspēj. Arī šādā situācijā nemanot samazinās ēdienreižu skaits un arī stress traucē pienam brīvi plūst.
- Slimošana. Ja mammai bijusi ļoti augsta temperatūra, piena daudzums var samazināties, bet tas ir īslaicīgi. Arī bērnam slimojot, viņa svara pieaugums var īslaicīgi būt mazāks.
- Jaunas prasmes. Brīžos, kad bērni apgūst jaunas prasmes – velties, rāpot, viņu aktivitātes līmenis ir tika augsts, ka svara pieaugums kļūst nedaudz lēnāks. Jaunās prasmes trenēšana kļūst svarīgāka par ēšanu. Tad mums kā vecākiem, jāatgādina, ka ir arī jāpaēd.
- Zīdīšanas strauja samazināšana, sākot piebarošanu. Reizēm mammas tiek mudinātas strauji samazināt zīdīšanu, lai bērni labāk ēstu piebarojumu. Tomēr liela daļa piebarojuma ir ievērojami liesāka par mātes pienu. Attiecīgi, strauji samazinās bērna uzņemtais kaloriju apjoms. Pirmajā dzīves gadā uztura pamats zīdainim ir piens, pārējie produkti to papildina, bērnam iepazīstot plašo garšu un tekstūru buķeti. Nav nepieciešams strauji „aizstāt” zīdīšanu ar piebarojumu, labāk to darīt pakāpeniski.
Piena apjoms mammai ir atkarīgs no tā, cik bērns izēd.
Ja bērns izēd mazāk – mammai piena kļūs mazāk.
Ko darīt, ja esat nosvērušies un ir skaidrs, ka bērna svara pieaugums ir nepietiekams?
Pirmais, ko šādā situācijā ir vērts atcerēties – ja piens sākotnēji ir bijis pietiekami, tas nozīmē, ka ir iespējams tā daudzumu atkal palielināt. Tādēļ mieru, tikai mieru.
Otrkārt, jāsaprot, cik nopietns ir iztrūkums. Ja bērns pieņēmies svarā tuvu normai, jūtas labi, ir aktīvs, ir iespējams izvērtēt zīdīšanas paradumus, konsultēties ar zīdīšanas speciālistu, ieviest izmaiņas un sagaidīt rezultātu kontrolsvēršanā, kas visbiežāk ir pēc nedēļas. Savukārt, ja bērns pieņēmies svarā minimāli, svars stāvējis uz vietas vai pat nokrities, tad visticamāk ārsts pamatoti rekomendēs bērna uzturu papildināt ar piena maisījumu. Šeit gan jāņem vērā, ka, ja bērns tiek zīdīts un vispār ņemas svarā, maisījuma devai nebūtu jābūt tādai, kā rakstīts uz iepakojuma, jo uz iepakojuma rakstītā deva domāta bērniem, kuri pārtiek TIKAI no maisījuma. Ja zīdītam bērnam dosiet visu pilno devu, mammas piena daudzums drīzumā samazināsies vēl vairāk, jo bērnam vienkārši nebūs vajadzības to ēst. Ja neesat droši par maisījuma daudzumu, iesakām konsultēties ar zīdīšanas konsultantu.
Trešais – mēģinām saprast, kas varētu būt par iemeslu lēnākam svara pieaugumam? Iespējams, ka no augstāk minētā saraksta jums jau ir idejas, kas varētu būt pie vainas. Tad varat veikt izmaiņas. Šī noteikti ir situācija, kurā var palīdzēt zīdīšanas konsultants.
- Dodiet katrā ēdienreizē abas krūtis. Ja bērns pēc pirmās puses kļūst miegains, pabarojiet vienā pusē, pārmainiet autiņbiksītes, tad lieciet pie otras puses. Parasti tiek ieteikts neierobežot bērna laiku pie krūts, bet, ja svara pieaugums ir nepietiekams, labāk bērnu ņemt nost no vienas puses pēc aptuveni 15 minūtēm (kad bērns būs izdzēris lielāko daļu tur esošā piena) un likt pie otras puses (kur var arī neierobežot laiku), nevis atstāt vienā pusē 45 minūtes, bet otrai pat nepieskarties.
- Izvērtējiet vai nav iespējams palielināt ēdienreižu skaitu diennaktī. Ja dienā ejat divās garās pastaigās ar ratiem, varbūt vienu no tām iespējams aizstāt ar istabas izvēdināšanu un diendusu abiem blakus (un ēdienreizi vai divām bērnam). Ja ēdinājāt pēc režīma, mēģiniet atpazīt izsalkuma signālus un ēdināt bērnu pēc pieprasījuma.
- Vai iespējams palielināt zīdīšanu naktī? Ja bērns ticis ietīts, paskatieties, cik bieži viņš vēlētos ēst, kad nav ietīts. Iespējams, ka rīta pusē bērns labprāt zīstu sērijveidā (bieži mainot krūtis un atgriežoties pie ēšanas jau drīz pēc tam, kad beidzis), tas ir normāli. Reizēm mammas saka, ka bērns guļ un nav pamodināms. Tomēr bērna miegs sastāv no aptuveni 45 minūšu gariem cikliem. Bērnu ir praktiski neiespējami pamodināt miega cikla vidū, kad viņš ir dziļajā miegā. Savukārt, cikla pašās beigās un sākumā bērns ir seklajā miegā, viņš knosās, acis var būt puspavērtas. Mēģiniet bērnu pielikt pie krūts šajā posmā. Ļoti iespējams, ka bērns paēdīs un gulēs tālāk pat līdz galam nepamodies.
- Nemierīgāka ēšana pie krūts nav atteikšanās no krūts. Ja pēc divu-trīs mēnešu vecuma bērns ir nemierīgs pie krūts pa dienu, mēģiniet ēdināt viņu garlaicīgākā vietā – bez televizora fonā, ar pieklusinātu gaismu (saprotam, ka tas ne vienmēr iespējams, ja pa māju joņo vecākie brāļi vai māsas). Izmantojiet laiku ap diendusu miegiem, tad parasti ēšana ir mierīgāka, kā arī naktī. Pa dienu neatmetiet ēšanai ar roku pēc pirmajām bērna nemiera pazīmēm. Ēdienreizes tagad vienkārši ir citādas – ne vairs ātra, mērķtiecīga paēšana, bet kā pusdienas restorānā – ar parunāšanos un pauzēm pa vidu. Ja bērns saraudas, nomieriniet viņu, pašūpojiet uz bumbas, iespējams viņam nepieciešama atraudziņa. Kad bērns nomierinājies, atkal piedāvājiet krūti. Reizēm palīdz bieža pušu mainīšana, lai piena plūsma ir ātrāka.
- Veltiet laiku āda-āda kontaktam ar bērnu un savai atpūtai. Esot āda-āda kontaktā ar bērnu uz krūtīm, viņam izdalās augšanas hormoni, savukārt mammai pieaug oksitocīna līmenis. Ja bijāt sev uzlikušas pārāk lielu fizisko slodzi mājas darbos, vai iespējams to samazināt, lai pēcpusdienā pagulētu diendusu? Bērna aprūpe ir smags darbs, naktis ir nemierīgas, tādēļ ir ļoti svarīgi kaut nedaudz pasnaust pa dienu. Vēl ļoti vērtīgas ir lietas, kas palīdz mammas fiziskai labsajūtai – silts dzēriens, ēdiens, duša vai vanna, pēdu, plecu vai muguras masāža.
- Ja jums nepieciešams pārbaudīt medikamentu vai procedūru savietojamību ar zīdīšanu, to iespējams izradīt vietnē e-lactancia.org, meklējot pēc medikamenta aktīvās vielas.
- Noskatieties video par satvērienu . Vai šķiet, ka tas varētu būt labāks? Mēģiniet uzlabot bērna pozu un krūts pasniegšanu. Ja nepieciešama palīdzība, nebaidieties zvanīt zīdīšanas konsultantam.
- Vai varētu būt, ka bērnam ir muskuļu savilkums vai īsa zemmēles saitīte? Iedodiet bērnam pazīst tīru pirkstu. Vai bērna mēlītes sāni apliecas ap jūsu pirkstu, vai mēlīte taisa viļņveida kustības, vai bērns to spēj izbāzt tik tālu, lai tā būtu starp jūsu pirkstu un smaganām? Vai zem mēles ir redzama izteikta saitīte (par to vairāk dr. Mārtiņa Lauska rakstā)? Ja jums ir aizdomas, ka bērna mēlīte nekustas kā vajadzētu, to palīdzēs saprast miofunkcionālais speciālists vai mikrologopēds. Sākotnējo apskati var veikt arī daļa zīdīšanas konsultantu.
- Ja ir aizdomas, ka bērns nespēj krūti labi satvert un izēst, lai ātrāk palielinātu piena daudzumu, var palīdzēt atslaukšana pēc tam, kad bērns paēdis. Ideālā variantā atslaukto pienu bērnam dodam klāt bez pudelītes – piemēram, ar SNS sistēmu pie krūts vai pirksta (paštaistīta būs daudz lētāka, nekā oriģinālā), no šļircītes, karotītes vai krūzītes, lai izvairītos no riska, ka bērnam izveidosies pieradums pie pudelītes zīšanas. Atslaukšanas standarta apjoms ir 7 reizes diennaktī pa 10 minūtēm katru pusi. Savukārt, ka nepieciešams krūtīm dot spēcīgāku „ziņu”, ka piena daudzums jāpalielina, var izmantot stimulējošo atslaukšanu. Tas nekas, ka pirmajās reizēs jums neizdosies daudz atslaukt, jūsu krūtis saņems signālu, ka piena daudzums jāpalielina, un rezultāts gaidāms trīs dienu laikā.
Šeit uzskatītas ļoti daudzas iemeslu un risinājumu versijas. Reizēm vienatnē ir grūti saprast, no kura gala ķerties klāt, kas varētu dot lielāko efektu un cik ilgi nepieciešams kaut ko darīt. Tādēļ iesakām vērsties pie zīdīšanas konsultanta un izrunāt tieši jūsu situāciju, jo raksts var dot ieskatu, tomēr nespēj aizstāt individuālu atbalstu – https://www.zidit.lv/konsultanti/.
(1) https://www.healthline.com/health/baby/baby-weight-gain#breastfed-vs-formula-fed