23 Jan

Veselīga uztura ieteikumi sievietēm zīdīšanas periodā

Apstiprināts ar Veselības ministrijas 28.12.2022 rīkojumu Nr. 260

Veselīga uztura ieteikumi ir izstrādāti saskaņā ar Pārtikas aprites uzraudzības likuma 19.panta trešo daļu, kas nosaka, ka veselības ministrs apstiprina ieteicamās Latvijas iedzīvotāju uzturnormas un veselīga uztura ieteikumus. Ieteikumi ir paredzēti sievietēm zīdīšanas periodā, kā arī iestādēm, tostarp ārstniecības iestādēm, t.sk. dzemdību nodaļām, krīzes centriem, ieslodzījuma vietām u.c. iestādēm vai organizācijām, kur uzturas sievietes zīdīšanas periodā un kur tiek nodrošināta šo sieviešu ēdināšana.

Mātes piens ir piemērotākais uzturs zīdainim pirmajos dzīves mēnešos. Zīdaiņa ēdienkartē papilduzturs ieviešams ne ātrāk kā 4 mēnešu un ne vēlāk kā 6 mēnešu vecumā, bet paralēli papilduzturam ir būtiski turpināt zīdīt bērnu vismaz līdz 1 gada vecumam. Ja bērns un māte vēlas, var turpināt zīdīt līdz 2 gadu vecumam vai ilgāk.

Zīdot, bērns saņem pilnvērtīgu uzturu, kas nostiprina viņa imūnsistēmu, pasargā no infekcijām un mazina alerģiju risku, veicina bērna fizisko un garīgo attīstību. Tāpat arī sievietei, kura zīda, ir vairāki veselības ieguvumi, tostarp
samazinās risks saslimt ar krūts vēzi, ātrāk notiek dzemdes dzīšanas un saraušanās procesi pēc dzemdībām, atjaunojas ķermeņa masa, kāda tā ir bijusi līdz grūtniecībai.

Lasīt talāk…