16 Nov

Stimulējoša atslaukšana piena apjoma palielināšanai

Vēlaties palielināt sava piena apjomu un gūt ātru rezultātu? Jums palīdzēs “stimulējoša atslaukšana” («power pumping»). Mammas apgalvo, ka tā var dubultot piena apjomu vien dažu dienu laikā. “Stimulējoša atslaukšana” ir atslaukšanas tehnika, kura darbojas pēc principa – ja bieži un vairākkārt tiek iztukšotas krūtis, tā tiek imitēts piena pieprasījuma pieaugums, ko parasti novēro bērna attīstības „lēcienos”.

“Stimulējoša atslaukšana” neaizvieto Jūsu ikdienas zīdīšanas vai piena atslaukšanas reizes, tā drīzāk izmantojama, lai aizvietotu kādu reizi, ja neesat kopā ar mazuli vai arī veicama papildus kādai no zīdīšanas reizēm, ja bērniņš tiek zīdīts tikai ar krūti.

Lūk, populārākā rekomendācija, kā veicams viens “stimulējoša atslaukšanas” seanss:

  • Jums būs nepieciešama viena stunda;
  • izmantojot elektrisko krūts piena atslaukšanas pumpi, kas paredzēts vienlaicīgi abām krūtīm, atslauciet pēc zemāk ieteiktā plāna: atslaukt 20 minūtes, atpūta 10 minūtes, atslaukt 10 minūtes, atpūta 10 minūtes, atslaukt 10 minūtes;
  • katru dienu veiciet vismaz vienu “stimulējošas atslaukšanas” seansu, līdz novērojat piena apjoma pieaugumu;
  • lai sasniegtu ievērojamāku rezultātu, iesakām veikt vairākus “stimulējošas atslaukšanas” seansus dienas laikā. Divi seansi dienā ir visbiežāk izmantotais veids (jo mums taču jāatvēl laiks arī citām nodarbēm, vai tiesa?).

Patiesībā šī atslaukšanas un atpūtas shēma 20-10-10-10-10 nav strikti noteikta.

Jody Segrave-Daly, IBCLC konsultante, ir minējusi, ka balstoties uz zinātniskiem pētījumiem, piens no krūts iztukšojas vidēji 10 – 15 minūšu laikā, līdz ar to optimāla izvēle būs arī plāns:

  • atslaukt 10 minūtes,
  • atpūta 10 minūtes,
  • atslaukt 10 minūtes,
  • atpūta 10 minūtes,
  • atslaukt 10 minūtes,
  • atpūta 10 minūtes.

Jums nav iespēju atvēlēt krūts piena atslaukšanai veselu stundu?

Džodija iesaka šo stundu sadalīt divās 30 minūšu garās reizēs:

  • atslaukt 10 minūtes,
  • atpūta 10 minūtes,
  • atslaukt 10 minūtes.

Iespējams, Jums rodas jautājums, vai seansa sadalīšana 2 reizēs (pa 30 minūtēm) sniegs to pašu krūts piena apjoma pieauguma rezultātu? Patiesībā – nē.

Atcerieties – krūts piena apjomu veicinošas atslaukšanas jēga ir imitēt biežu zīdīšanas pieprasījumu, kas parasti novērojama īpašos bērna attīstības lēcienos.

Kamēr vien Jums izdodas gana bieži iztukšot krūti, neskatoties uz dažādiem laika intervāliem, krūts piena apjomu veicinošas atslaukšanas tehnika strādās.

Lūk kā Diana West un Lisa Marasco savā grāmatā “A Breastfeeding Mother’s Guide to Making More Milk” apraksta “stimulējošās atslaukšanas” tehniku:

  • novietojiet atslaukšanas aparātu piemērotā vietā Jūsu mājā;
  • katru reizi, kad ejiet tam garām, veiciet atslaukšanu 5-10 minūtes;
  • veiciet to ik pēc 45 minūtēm vai tamlīdzīgi;
  • mērķis šādi atslaukt krūts pienu ir vismaz 10 reizes dienā.

Vai pamanāt līdzību šīm abām pieejām? Svarīgi ir nevis tas, cik ilgi atslauciet, bet gan tas, cik bieži to dariet.

Aplūkosim citu “stimulējošas atslaukšanas” veidu, ko min Stephanie Casemore grāmatā “Exclusively Pumping Breast Milk: A Guide to Providing Express Breast Milk for Your Baby”.

Savā grāmatā Stefānija apraksta krūts piena apjomu veicinošu atslaukšanu, ko veic ik pēc 2 stundām visas diennakts laikā vismaz divas dienas. Stefānija Keismora iesaka atslaukt ik pēc divām stundām (vismaz divas dienas), kas nozīmē – 12 atslaukšanas reizes diennaktī, savukārt Vesta piedāvā atslaukt vismaz 10 reizes diennaktī.

Keismora izmanto arī citu terminu „cluster pumping”, kas tiek definēts kā bieža krūts piena atslaukšana īsā laika periodā, piemēram: reizi pusstundā atslaukt krūts pienu pa 10 minūtēm vairākas stundas pēc kārtas (tādejādi, Jūs atslaukšanu veicat vien dažas stundas dienā nevis visu dienu).

Apkoposim pašus svarīgākos momentus

“Stimulējoša atslaukšana” nozīmē pietiekoši biežu krūts atslaukšanu, kas attiecīgi imitē bērna zīdīšanu ar krūti viņa attīstības lēcienos.

Jūs to varat paveikt trīs dažādos veidos:

  • atvēliet vienu noteiktu laika posmu vai sadaliet to vairākos piegājienos (piemēram, pa vienai stundai), lai 3 reizes atslauktu ar pārtraukumiem starp atslaukšanas reizēm, darot to vienu reizi dienā vai arī vairākas;
  • atslauciet vismaz 10 reizes diennaktī. Ja tas izdodas ik pēc 2 stundām – vēl jo labāk!
  • vai veiciet atslaukšanu pa posmiem (cluster pumping): atvēlot tai pāris stundas dienā un atslaucot bieži, bet īslaicīgi krūts pienu pusstundas vai stundas intervālā.

Turpiniet atslaukt, līdz novērojat piena apjoma palielināšanos, kas parasti notiek 3 dienu līdz 1 nedēļas laikā.

Vai svarīgs ir atslaukšanas ilgums?

Cik atšķirīgas mammas, tik atšķirīgas mūsu katras vēlmes.

Kāda priekšroku dod 20 un 10 minūšu intervāla kombinācijai (klasiskā shēma).

Citas izvēlas 10 minūšu intervālu atslaukšanai un atpūtai (balstoties uz Džodijas ieteikumu), kamēr vēl citām piemērota šķiet atslaukšana ik pa 15 minūtēm pusstundas, stundas ietvaros, piemēram:

  • atslaukt 15 minūtes,
  • atpūta 15 minūtes,
  • atslaukt 15 minūtes,
  • atpūta 15 minūtes,
  • atslaukt 15 minūtes,
  • atpūta 15 minūtes.

Mēdz būt, kad atslaukšanai izdodas veltīt vien 5 minūtes, un arī tas ir pietiekami, ar nosacījumu, ka ievērosiet pietiekamu atslaukšanas biežumu (iepriekš minētais Dajānas Vestas apraksts).

Vai varu veikt “stimulējošu atslaukšanu” ar piena atslaukšanas pumpīti, kas paredzēts vienai krūtij?

Kopumā būs nepieciešama 1 stunda. Tas nozīmē, ka Jūs joprojām atvēliet krūts piena atslaukšanai vienu stundu. Taču 10 minūšu atpūtas vietā, gadījumā, ja atslauktu vienlaicīgi no abām krūtīm, Jūs turpiniet atslaukt, vien mainot atslaukšanai paredzētās krūtis, līdz katra krūts ir atslaukta 3 reizes:

  • 10 minūtes atslaukt labo krūti (kreisā krūts atpūšas),
  • 10 minūtes atslaukt kreiso krūti (labā krūts atpūšas),
  • 10 minūtes atslaukt labo krūti (kreisā krūts atpūšas),
  • 10 minūtes atslaukt kreiso krūti (labā krūts atpūšas),
  • 10 minūtes atslaukt labo krūti (kreisā krūts atpūšas),
  • 10 minūtes atslaukt kreiso krūti (labā krūts atpūšas).

Kad veikt “stimulējošu atslaukšanu”?

Daudzas mammas dod priekšroku vienam vai diviem nepārtrauktiem atslaukšanas posmiem, izmantojot “stimulējošu atslaukšanu” tehniku.

Tas nozīmē, ka varēsiet atslaukt, kad:

  • Jūsu mazulis ir cieši aizmidzis (naktī vai agri no rīta);
  • ja regulāri esiet šķirta no sava mazuļa, Jūs varat aizstāt vienu no ikdienas atslaukšanas reizēm ar “stimulējošu atslaukšanu”, piemēram, stundu garā pusdienu pārtraukumā. Vai ir sievietes, kuras labprāt ierodas darbā ātrāk, lai netraucēti veiktu “stimulējošu atslaukšanu”;
  • dažas mammas dod priekšroku apvienot “stimulējošu atslaukšanu” ar ikdienas pienākumu pildīšanu. Tas ir īpaši ērti, ja esat izlēmusi atslaukt ik pa 2 stundām diennakts laikā. Ja atslaukšanas reize sakritīs ar bērniņa zīdīšanas reizi, Jūs to varēsiet darīt vienlaicīgi – gan zīdīt, gan atslaukt otru krūti, pēc tam pamainot tikai puses. Vai arī, sākumā ar konkrēto krūti pabarot mazuli un pēc tam atslaukt.

Tā kā visaugstākais prolaktīna līmenis (hormons, kurš atbild par piena ražošanu) parasti ir pēc pusnakts līdz agram rītam, tad dažas mammas priekšroku dod atslaukšanai šajā laikā.

Tas, cik efektīva būs “stimulējoša atslaukšana”, lielā mērā ir atkarīga no vairākiem faktoriem:

  • Jūsu bērna vecuma. Jo vecāks ir Jūsu mazulis, jo izteiktāk ir pielāgojies bērnam nepieciešamais piena daudzums (Jūsu pienu ražojošās šūnas gluži vienkārši neražo vairāk piena), kas attiecīgi, varētu prasīt lielāku ieguldījumu, vairāk laika, līdz manīsiet rezultātu. Noteiktā brīdī (kas būs individuāls katrai sievietei), mammas hormonālā sistēma var pārstāt reaģēt uz stimulāciju ar piena atslaukšanas aparātu, un šajā mirklī “krūts piena apjomu stimulējoša atslaukšana” var vairs nepalīdzēt.
  • cik efektīva ir piena izdalīšanās “krūts piena apjomu stimulējošas atslaukšanas” laikā. “Stimulējošas atslaukšanas” mērķis ir iztukšot krūti pēc iespējas biežāk. Atcerieties zelta likumu piena ražošanā: iztukšotā krūtī piens izstrādājas ātrāk, savukārt pilnas krūtis signalizē par lēnāku piena izstrādi. Ja jūsu krūts atslaukšanas laikā netiek pilnībā iztukšota, veiksmīgs rezultāts kļūst mazāk iespējams. Līdz ar to, pārliecinieties, ka pilnībā iztukšojat savu krūti, izmantojot krūts piena atslaukšanas tehnikas.
  • cik ilgi esat apņēmusies veikt “stimulējošu atslaukšanas” tehniku? Ja esat apņēmusies to darīt vien 1 dienu, tad pārtrauciet, Jūs nesasniegsiet rezultātu. Visātrākais rezultāts, kuru esmu redzējusi, bija pēc vismaz divām dienām, kad tika veikta “stimulējošā atslaukšana”. Dažas mammas pirmos rezultātus pamana tikai pēc nedēļas vai divām. Ja vēlies sasniegt rezultātu ar “stimulējošo atslaukšanu”, esiet gatavas veltīt tam vismaz nedēļu, līdz varēsiet atgriezties pie ierastā atslaukšanas režīma.
  • Mammas ķermeņa ierobežotās iespējas Dažām mammām piens vienkārši nespēj izstrādāties pietiekamā daudzumā, jo nav pietiekoši daudz piena ražojošo šūnu, plašāk pazīstams kā piena dziedzeru audu nepietiekams daudzums vai piena dziedzeru hipoplāzija. Šīm mammām piens ir ierobežotā daudzumā, ko nosaka piena ražojošo šūnu spēja saražot pienu. Vienīgais, kas iespējams var palīdzēt šādā gadījumā, ir palielināt atslaukšanas biežumu. Bet, atkārtošos, tas negarantē pietiekamu piena daudzuma izstrādi kā citām mammām. Ja Jums ir aizdomas, kas šis ir Jūsu gadījums (piemēram, neizdodas pilnībā zīdīt jau no paša sākuma, neskatoties uz ilgstošiem mēģinājumiem), es Jums ieteiktu vērsties pie zīdīšanas konsultanta, lai veiktu pienācīgu zīdīšanas iespēju novērtēšanu un izlemtu, kādi nākamie soļi vēlami mērķa sasniegšanai.

Padomi un ieteikumi “krūts piena apjomu stimulējošai atslaukšanai”

  1. Jūsu ievērībai, krūts piens istabas temperatūrā var uzglabāties līdz 8 stundām (atkarībā no telpas temperatūras). Nevajag mainīt pudeli un mazgāt visas piena atslaukšanas aparāta detaļas starp atslaukšanas reizēm. Ja Jums nav pieņemami uzglabāt 8 stundas, Jūs varat nomainīt pudeli un pārmazgāt pumpja detaļas ik pēc 4-6 stundām (kas būs pietiekami droši). Ja Jūs vēlaties izmantot “stimulējošo atslaukšanu” tuvākās 48h, glabājiet pumpīša detaļas ledusskapī un mazgājiet vienu reizi dienā, vakarā. Jā, tas būs pietiekami.
  2. Izmantojiet labas kvalitātes elektrisko piena atslaukšanas pumpi, kas paredzēts abām krūtīm vienlaicīgi. “Stimulējoša atslaukšanas” tehnikā var izmantot arī elektrisko piena atslaukšanas pumpi, kas paredzēts vienai krūtij, taču tas ir diezgan nogurdinoši un prasa vairāk laika. Piena apjoma palielināšanai un nostiprināšanai tiek rekomendēts krūts piena atslaukšanas pumpis, kas paredzēts lietošanai stacionārā (tā ilgtspējība un izturība ir augstāka).
  3. Izmantojiet speciālu krūšturi krūts piena atslaukšanai, lai jūsu rokas būtu brīvas. Jūs varat šādu krūšturi izgatavot pati (es tā izdarīju), vai ieguldīt līdzekļus un iegādāties labas kvalitātes krūšturi veikalā.
  4. Pārliecinieties, ka Jūsu krūts ir pilnībā iztukšota, ja izmantojat krūts masāžas un atslaukšanas tehniku. Atslaukšanas seansa beigās neaizmirstiet arī atslaukt krūti ar rokām vai manuālo piena atslaukšanas pumpīti.
  5. Pirms atslaukšanas uzziediet lubrikantu, lai mazinātu krūtsgalu jutīgumu, savukārt silta komprese veicinās piena izdalīšanos.
  6. Neskatieties uz piena daudzumu. “Stimulējošas atslaukšanas” laikā tās var būt vien dažas piles piena, kas ir pilnīgi normāli. Mērķis ir dot impulsu Jūsu ķermenim ražot vairāk piena, nevis uzkrāt daudz piena uzreiz.
  7. Neuztraucieties par krūts piena krāsu. Krūts piens mēdz izskatīties zilgans, zaļgans, brūngans, rozīgs, dzeltenīgs, pat pelēks. Krūts piena krāsa var būt atšķirīga.
  8. Ja Jūs izlemsiet atslaukt veselu stundu, izvēlieties laiku, kad Jūs mazulis ir cieši aizmidzis, vai kad kāds var pieskatīt bērniņu. Tas neliks Jums novērst uzmanību no piena atslaukšanas un tās pabeigšanas, lai steigtos atpakaļ pie mazuļa.
  9. Izmantojiet pārtraukumus starp atslaukšanas reizēm, lai veiktu savus ikdienas darbus. Ja Jūs atslauksiet no rīta, tad pārtraukumos ieejiet dušā, pagatavojiet brokastis, sagatavojieties darba dienai utt.
  10. Esiet elastīgas. Atcerieties, atslaukšanas būtība ir imitēt biežu mazuļa zīdīšanu, viņa attīstības lēcienu laikā. Ja Jūs nevarat veltīt atslaukšanai veselu stundu, tad sadaliet šo laiku divos 30 minūšu seansos, vai apvienojiet zīdīšanu un atslaukšanu, uzreiz pēc zīdīšanas (pat, ja tā ir tikai 5 minūšu ilga atslaukšana). Jums nav strikti jāseko citu cilvēku ieteiktam grafikam. Atklājiet ideālāko variantu, kas der tieši Jums.
  11. Esiet neatlaidīgas! Nezaudējiet cerību. Dažas sajūt piena pieplūdumu dažu dienu laikā, citām nepieciešamas pat divas nedēļas. Dodiet sev vismaz nedēļu vai divas, lai sasniegtu rezultātu. Pievērsiet uzmanību veselīgam un sabalansētam uzturam, kā arī iekļaujiet produktus un garšaugus, kas veicina piena veidošanos. Dzeriet pietiekami daudz ūdens.
  12. Lai šis laiks top par laiku, ko veltāt tieši sev. Tā vietā, lai uztvertu atslaukšanu kā smagu nastu, izmantojiet šo laiku, lai palutinātu sevi. Skatieties savu iemīļoto TV pārraidi vai filmu atslaukšanas laikā, vai sazinieties ar draugiem sociālajos tīklos.
  13. Saglabājiet labu garastāvokli un atturieties no stresa. Zinu, ka pateikt to ir vieglāk nekā izdarīt, bet atcerieties, ka stress var slikti ietekmēt Jūsu piena apjomu.
  14. Paslavējiet sevi. Jūs esat paveikusi vislabāko, ko sava bērna labā šobrīd varat darīt. Lepojieties ar sevi! Jūs esat brīnišķīga mamma!

 

Tulkoja: Aiga Zakevica, Sanita Zeiza

no https://livingwithlowmilksupply.com/power-pumping-to-increase-milk-supply