27 Jūl

Pasaules Zīdīšanas nedēļa 2021 ar bezmaksas pasākumiem par zīdīšanu no A līdz Z

No 1. līdz 7.augustam Latvijā tiek atzīmēta Pasaules Zīdīšanas nedēļa, lai stāstītu par zīdīšanas dažādajām tēmām un to nozīmi sabiedrības veselībā – ne viss zīdīšanā ir viennozīmīgs un gluds.
Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācija (LZVKA) ir sagatavojusi virkni dažādu bezmaksas lekciju un diskusiju visas nedēļas garumā, nebaidoties izrunāt arī strīdīgus jautājumus.

“Šogad zīdīšanas nedēļas sauklis ir “Aizsargāt zīdīšanu – mūsu kopējā atbildība“, tāpēc vēlamies uzrunāt gan ģimenes, gan speciālistus, kas varētu strādāt komandā, atbalstot zīdīšanu. Mums kā profesionāļiem reizēm liekas, ka par zīdīšanu jau ir pateikts viss, bet katru dienu dzimst jauni bērni un ar viņiem kopā jaunas mammas un ģimenes, kurām zīdīšanas pasaule tikai tagad atveras, un bieži pirmie soļi nebūt nav viegli. Zīdīšanu uzsāk un turpina līdz 6.nedēļai vairāk nekā 90% jaundzimušo, bet tikai 19% Latvijas bērnu saņem ekskluzīvo zīdīšanu pilnus pirmos 6 mēnešus, kā to iesaka Pasaules Veselības organizācija. Mēs esam gatavi palīdzēt, atbalstīt un būt klāt, kad tas ir nepieciešams,” stāsta Sandra Lase, LZVKA valdes priekšsēdētāja.

Daļa Zīdīšanas nedēļas pasākumu tiks organizēti attālināti Zidit.lv Facebook un Instagram kontos vai Zoom platformā. Ik dienu konsultanti un citi eksperti pievērsīsies vienai lielajai tēmai, sākot no gatavošanās pēcdzemdību laikam un zīdīšanas uzsākšanai līdz pat zīdīšanai pēc 1-2 gada vecuma un tās noslēgšanai. Tāpat vairākās Latvijas pilsētās notiks klātienes pasākumi – Jūrmalā, Krāslavā, Lielvārdē, Ogrē, Rīgā (Āgenskalnā) un Valmierā.

Pasaules Zīdīšanas nedēļas 2021 pasākumu programma

Svētdien, 1.augusts
11:00-12:30 Instagram/Facebook,  pieejams ieraksts
“Gatavošanās pēcdzemdību periodam”
LZVKA sert.kons. Jana Biezā un Vaira Avota

16:00 Instagram/Facebook, pieejams ieraksts
“Mediķu ieteikumi vs veiksmīga zīdīšana”
Dr. Katerīna Bulavkina un Egija Dārzniece

Pirmdiena, 2.augusts
12:00-13:30
Zoom
“Zīdīšanas uzsākšana”
IBCLC sert. kons. Sandra Lase

Otrdiena, 3.augusts
12:00-13:30
Zoom
“Zīdīšanas izaicinājumi”
IBCLC sert. kons. Sandra Lase

Trešdiena, 4.augusts
17:00
Instagram/Facebook, pieejams ieraksts
Diskusija “Maigais spiediens – mammu izglītošana par zīdīšanu”
LZVKA sert.kons. Evita Žvagiņa-Jākobsone, Karīna Vasiļevska-Das, Iveta Parravani un LZVKA sert.kons. Līga Vasara-Brakmane

Ceturtdiena, 5.augusts
11:00
Instagram/Facebook  pieejams ieraksts
“Izplatītākie mīti par zīdīšanu”
IBCLC sert. kons. Sandra Lase un Dr. Katerīna Bulavkina

Piektdiena, 6.augusts
18:00
Instagram/Facebook, pieejams ieraksts
“Ilgzīdīšana – atklāti par to, ko pieņemts noklusēt”
Baiba Kauliņa, Dita Kauliņa un Anete Koknēviča Kalderauska

Sestdiena, 7.augusts
12:00
Zoom, pieejams ieraksts
“Kā saudzīgi beigt krūts zīdīšanu”
Rūta Šteimaka un “Sajūtu lāde

14:00 Zoom, pieejams ieraksts
“Ja zīdīšana neizdevās, kā iecerēts”
LZVKA sert.kons. Līga Vasara-Brakmane

 

Klātienē mūsu konsultantes jaunajiem vecākiem vadīs zīdīšanai veltītas nodarbības šādās Latvijas vietās

Ogrē3.augusts plkst. 10:00, Ogres dzemdību un pēcdzemdību atbalsta prakses pagalmā, Kalna prospektā 3 tikšanās ” Mammu rīts”, vada Līga Liepa-Kivilande un LZVKA sert.kons. Evita Žvagiņa-Jākobsone. Pieteikšanās, sūtot sms uz tālruni 26454882.

Krāslavā4.augusts, tikšanās “Ko darīt lai piens nepazūd un kā risināt zīdīšanas problēmsituācijas”, vada Dana Lahtionova, organizē Krāslavas māmiņu klubs, vieta un laiks tiks precizēti. Pieteikšanās un papildus informācija pa tālruni 29517111.

Valmierā4.augusts plkst. 18:00, tikšanās “Kā sagatavoties zīdīšanai un pēcdzemdību periodam?”, vada LZVKA sert.kons. Lita Dudele-Krastiņa. Pieteikšanās lita.dudele@gmail.com vai pa tālruni 26677190.

Jūrmalā4.augusts plkst. 19:00, Majoru pludmale pie Bruņurupuča statujas tikšanās “Zīdīšanas konsultants – drošs atbalsts mierpilnai zīdīšanai”, vada Anete Koknēviča Kalderauska un Anete Grande. Pieteikšanās, sūtot WhatsApp ziņu vai sms uz tālruni 26485144.

Rīgā5.augusts plkst. 18:00, Arkādijas parkā Āgenskalnā tikšanās “Sarunas par un ap zīdīšanu”, vada  Liene Eglīte un Vaira Avota. Pieteikšanās vaira.avota@gmail.com vai WhatsApp ziņa uz tālruni +5213312495066.

Lielvārdē – 5.augusts plkst. 18:00, Lielvārdes parkā Lāčplēša pilsdrupu tuvumā tikšanās “Topošo māmiņu zīdīšanas sarunu pēcpusdiena”, vada Dita Kauliņa. Pieteikšanās pa tālruni 26469674.

Klātienes pasākumu norises vietas un laiki var tikt mainīti laikapstākļu vai valstī noteikto ierobežojumu dēļ, ļoti vēlama iepriekšēja pieteikšanās pie katras vadītājas individuāli. Plašāka informācija par visiem pasākumiem atrodama Zidit.lv sociālajos tīklos Facebook https://www.facebook.com/LZVKA un Instagram https://www.instagram.com/zidit.lv/.

Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultanu asociācija ir dibināta 2011. gadā ar mērķi atbalstīt un aizsargāt zīdīšanu kā nozīmīgu sabiedrības veselības daļu, kā arī nodrošināt profesionālu zīdīšanas konsultantu apmācību, sertifikāciju un darbību. Šobrīd asociācijā ir 99 biedri visos Latvijas reģionos un ik gadu tiek sniegtas vairāk nekā 2000 zīdīšanas konsultācijas un organizēti citi zīdīšanas veicināšanas pasākumi.

Pasaules Zīdīšanas nedēļas (World Breastfeeding Week) ideju attīstījusi Pasaules Zīdīšanas atbalsta alianse (World Alliance for Breastfeeding Action) – 1991.gadā dibināts starptautisks tīkls, lai aizsargātu, veicinātu un atbalstītu zīdīšanu visā pasaulē, pamatojoties uz Innocenti deklarāciju un PVO/UNICEF Globālo stratēģiju par zīdaiņu un mazuļu ēdināšanu.

Vairāk informācijas
Pasaules Zīdīšanas nedēļas Latvijā 2021 koordinatore
Anete Koknēviča Kalderauska
anete.koknevica@gmail.com
tālr. 29421115